10 błędów podczas wolnowarzenia

10 błędów podczas wolnowarzenia


1. Dodajesz zbyt dużo płynu.

Jeśli nie wiesz dokładnie, ile płynu należy dodać do wolnowaru, Twój przepis może nie wyjść zgodnie z oczekiwaniami. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas gotowania w wolnowarze jest dodawanie płynu do każdego przepisu, (chyba że przyrządzamy zupę lub gulasz), nawet gdy tak naprawdę nie potrzebujemy dodatkowego płynu. Jeśli dodajesz płyn do każdego przepisu, prawdopodobnie po upływie czasu gotowania pozostanie go zbyt dużo. Dlaczego? W wolnowarze odparowuje znacznie mniej wody niż podczas gotowania w piekarniku czy na kuchence . W rezultacie woda zawarta w składnikach (warzywach, mięsie, drobiu) odparuje do misy i tam zostanie. Zacznij od mniejszej ilości płynu niż zwykle i pomyśl o swoich składnikach jako o tych, które zapewniają całą potrzebną wilgoć, do przygotowania dania. Dodanie zbyt dużej ilości płynu nie jest końcem świata, ale zmieni teksturę i smak potrawy.

Żurek ugotowany w wolnowarze

2. Zbyt wcześnie dodajesz produkty mleczne.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest dodawać produkty mleczne, takie jak mleko i ser, pod koniec gotowania. Jeśli gotuje się je na wolnym ogniu przez wiele godzin, mogą się zsiąść lub zwarzyć.

Kiedy dodawać produkty mleczne podczas gotowania w wolnowarze

3. Podnosisz pokrywę wolnowaru podczas gotowania.

Owszem, kusi, aby zerknąć na potrawę, gdy tak pięknie pachnie, ale nie należy podnosić pokrywki, chyba że dodajesz kolejne składniki. Wolnowar potrzebuje czasu, aby się rozgrzać, a za każdym razem, gdy pokrywka jest zdjęta, ciepło ucieka, co wydłuża czas gotowania. Jeśli naprawdę musisz sprawdzić, co się dzieje z potrawą, zrób to w ostatniej godzinie gotowania.

Koreanska wieprzowina kimcheez z wolnowaru

4. Dodajesz nieugotowany makaron i ryż.

Wolnowar to bardzo uniwersalne urządzenie do gotowania. Jednak niektóre składniki, takie jak makaron i ryż, najlepiej gotować oddzielnie. Wolnowar nie nagrzewa się wystarczająco, aby odpowiednio ugotować makaron lub ryż, który staje się rozgotowany. Zamiast tego lepiej dodać makaron i ryż do przepisu na danie gotowane w wolnowarze pod koniec czasu gotowania. Z drugiej strony, ryż parboiled (ryż, który został częściowo ugotowany w łupinach) doskonale nadaje się do gotowania w wolnowarze, ponieważ został już częściowo ugotowany.

Makaron ugotowany w wolnowarze

5. Dodajesz zbyt wcześnie zioła.

Gdy potrawy długo się gotują, smaki przechodzą się i łagodnieją, a niektóre zioła nie są wystarczająco silne, aby zachować swój aromat do końca. Z dodawaniem delikatnych ziół, takich jak pietruszka czy szczypiorek, należy poczekać do końca gotowania. Z drugiej strony, mocne zioła, takie jak rozmaryn czy tymianek, można dodać na początku, a ich smak będzie się utrzymywał, choć przed podaniem można dodać ich jeszcze trochę, zwłaszcza jeśli danie gotowało się przez cały dzień.

Ziola i przyprawy do gotowania w wolnowarze

6. Gotujesz zbyt długo.

Wiele przepisów z wolnowaru, takich jak pieczenie i zupy, może wymagać ośmiu lub więcej godzin gotowania (nie bez powodu nazywa się go "wolnowarem"). Jednak inne przepisy, które nie zawierają dużej ilości płynu (takie jak zapiekanki lub klopsiki), mogą przypalić się na brzegach już po kilku godzinach. Zachowaj te dania na dzień wolny, aby nie wrócić do domu na przypaloną kolację.

Danie z ziemniakow i grzybow w wolnowarze

7. Rozgotowujesz warzywa.

Niewiele rzeczy psuje danie tak, jak rozgotowane, pozbawione smaku warzywa. Aby tego uniknąć, pokrój grube warzywa, takie jak cebula i marchew, na większe kawałki niż zazwyczaj, a delikatne warzywa, takie jak szpinak, dodaj pod koniec czasu gotowania i pozostaw tylko na tyle aby się podgrzały.

Warzywa gotowane w wolnowarze

8. Za bardzo napełniasz misę.

Oprzyj się chęci wypełnienia wolnowaru jak największą liczbą składników - zostaw przynajmniej centymetr wolnego miejsca na górze, na wypadek, gdyby się przepełnił. Jeśli próbujesz ugotować szynkę lub pieczeń, a nie mieszczą się one w wolnowarze, odetnij kawałek i włóż go do zamrażarki, aby ugotować go później. Wolnowar nie będzie gotował prawidłowo, jeśli pokrywa nie jest całkowicie założona.

Gulasz ugotowany w wolnowarze

9. Nie dodajesz wystarczająco dużo składników o intensywnym smaku.

Ustaliliśmy już, że powolne gotowanie zmniejsza intensywność smaków z upływem czasu. Oznacza to, że jeśli chcesz, aby smak pozostał intensywny i utrzymał się do końca gotowania, musisz dodać go trochę więcej niż normalnie. Jeśli na przykład gotujesz potrawę z czosnkiem, dodaj go więcej na początku lub w trakcie gotowania, jeśli chcesz poczuć jego smak w gotowej potrawie.

Czosnek i oliwa z oliwek

10. Gotujesz tylko zupy i gulasze.

Wiele osób zakłada, że wolnowary służą wyłącznie do przyrządzania zup i gulaszu. Tak, wolnowary świetnie się do tego nadają, ale są to wiele bardziej uniwersalne urządzenia. Pomyśl o czymś więcej niż tylko zupy i gulasze i wykorzystaj wolnowar do przygotowania takich dań, jak pieczeń, zapiekanka czy klopsiki. W wolnowarze można przyrządzać również desery. Sprawdź naszą bazę przepisów i zacznij eksperymentować już dziś.

Sprawdź PRZEPISY, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Zainspiruj się i przygotuj wyjątkowe dania, którymi zaskoczysz domowników lub gości.

Zupa jarzynowa ugotowana w wolnowarze

Napisz komentarz

Wiadomość *
Imię *
Email *
Przepisz kod z obrazka *
 
 
* - pola obowiązkowe